Zaujímavosti, ktoré by ste o USA mali vedieť

Ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav. A čím ďalej ste od svojej rodnej zeme, zdá sa Vám svet trošku iný, miestami divný, miestami priam až kuriózny. Ak patríte medzi vášnivých cestovateľov alebo aspoň sezónnych turistov, sami nám dáte za pravdu, že je tomu tak. Pri cestovaní sa musíte prispôsobiť danej kultúre, miestnemu životnému štýlu a zaužívaným mravom. Veď práve Vy ste cudzinec na návšteve a nemôžete meniť niečo, čo je pre domácich samozrejmé, či to odcudzovať. Spojené štáty americké sú zmesou kultúr a nájdete tu množstvo nových chutí, či vecí, ktoré vás prekvapia. A preto, ak už máte zabezpečené letenky, ubytovanie, ESTA viza, venujte pár minút nášmu článku o amerických odlišnostiach.

Veľkosť je dôležitá

Hneď prvé čo si všimnete je veľkosť jedla a množstvo. Američania majú radi veľké porcie, takže ak si vypýtate strednú kolu, bude mať rozmer ako naša veľká kola. Okrem toho k obľube patrí „all you can eat“. Jete toľko, koľko zvládnete. A buďte si istý, že naozaj nezjete všetko a neochutnáte z každej dobroty, ktorá Vám bude ponúknutá.

Arašidové maslo

Tak ako nám stará mama na raňajky natiera na chlebík maslo s lekvárom, americká babička tradičné maslo nahrádza tým arašidovým. Arašidové maslo je súčasťou každej americkej domácnosti. Odporúčame Vám ochutnať kombináciu arašidového masla s kúskami arašidov a s jahodovým džemom.

Pečivo

Slovensko má typické pečivo, ktoré len tak ľahko vo svete nenájdete a v USA sa k nemu dostanete len v špeciálnych predajniach, ak vôbec. Rožky tu totižto nepoznajú a chleba s poriadnou kôrkou nahrádzajú toasty.

Palacinky

Americké palacinky nazývané „pancakes“ sú taktiež iné, oproti našim sú poriadne hrubé, nadýchané a sýte, zaliate sirupom alebo podávané so šľahačkou a čučoriedkami.

Elektrina

Cestovanie do USA sa v súčasnej modernej dobe nezaobíde bez elektroniky ako sú obľúbené smartfóny, digitálne fotoaparáty, tablety či notebooky. Všetky tieto prístroje musíte po čase nabiť a tu nastáva malý prekvapivý moment. V USA je iné elektrické napätie a iný vstup do zásuviek. A preto, aby ste mohli svojmu prístroju dodať šťavu, budete potrebovať adaptér s koncovkou pre USA elektrické napätie. Odporúčame si ho zabezpečiť ešte pred cestou.

Hotely

Hotely a aj rôzne iné budovy sú bez trinásteho poschodia. 13-ka je považovaná za nešťastné číslo, a tak 13-te poschodia vynechali a vo výťahu sa z 12-teho zveziete rovno na 14-te. Postele sú obrovské. Postele, ktorých veľkosť dôverne poznáme my, sa v USA nazývajú ako „double bed“, ale Američania preferujú „king bed“ u nás to môžeme slangovo nazvať ako „veľké letisko“.

Promile až po 21

Ak sa rozhodnete oslavovať narodeniny na búrlivej oslave, ktorú bude sprevádzať alkoholové opojenie, berte na vedomie, že v USA je povolené užívať alkohol až po dovŕšení 21. roku. V prípade, že cestujete s čerstvým 18- ročným tínedžerom, ktorý sa na Slovensku stal už dospelým, v USA si bude pripíjať ešte s limonádou.

Široké úsmevy

Hneď ako vystúpite z lietadla, v každom obchode či reštaurácií sa na vás bude ceriť množstvo zubov vysmiatych a veselých amerických tvárí. Američania sú zhovorčiví a vždy rady poradia, a preto sa nemusíte báť sa s nimi pustiť do reči.

Kinder vajíčko

Ak idete k rodine na návštevu, určite ako sladké prekvapenie neberte obľúbené Kinder vajíčka, v USA sú totižto zakázané.

Na záver ešte jedna malá zaujímavosť, USA nemá svoj oficiálny jazyk, cca 80 % obyvateľov hovorí anglicky, avšak americká angličtina je anglický dialekt.

V USA sa Vám bude určite páčiť, avšak nezabudnite pri zabezpečovaní potrebných dokumentov a dokladov (akými sú esta usa či pas) na adaptér a namiesto Kinder vajíčka si pochutnajte na arašidovom masle s obrovským úsmevom na tvári.